Философско разбиране за свободата. Какво е свобода? 12 начина да (не) бъдеш свободен
Свободата е сложно и многопластово понятие, което вълнува философите от древността до наши дни. В най-общ смисъл тя се разбира като възможност за избор и действие според собствената воля, без външна принуда. Но какво всъщност означава да бъдеш свободен? Нека се потопим в дълбочината на това понятие.
Позитивна и негативна свобода
Философите разграничават два основни вида свобода – позитивна и негативна. Негативната свобода се отнася до отсъствието на външни ограничения и пречки пред действията на индивида. Тя е свобода „от нещо“ – от намеса, контрол или принуда от страна на други хора или институции. Това е така наречената свободия.
Позитивната свобода от друга страна е свързана със способността на човека да бъде господар на собствения си живот, да взема самостоятелни решения и да ги реализира. Това е свобода „за нещо“ – за самоопределение и самоосъществяване.
Съдържание:
- Позитивна и негативна свобода
- “Философия на свободата”
- 1. Безразличният избор
- 2. Свобода и предпочитания
- 3. Свободната необходимост
- 4. Поведение и характер
- 5. Действие и мотив
- 6. Свобода и здрав разум
- 7. Свобода и желание
- 8. Свобода и безусловна воля
- 9. Свобода и собствена причина
- 10. Свобода от сърцето
- 11. Свобода и любов
- 12. Да виждаме доброто
Разбирането за свободата във философията
Още древногръцките философи се занимават с проблема за свободата. За стоиците например истинската свобода се състои в това, да живееш в хармония с природата и разума, без да се поддаваш на страстите. През Средновековието християнските мислители свързват свободата със свободната воля, дадена от Бог.
В епохата на Просвещението идеята за свободата се обвързва тясно с концепцията за естествените права на човека. Жан-Жак Русо например смята, че човек се ражда свободен, но навсякъде е в окови – обществените институции и неравенството ограничават естествената свобода.
Съвременни философски възгледи
В съвременната философия свободата продължава да бъде централна тема. Екзистенциалистите като Жан-Пол Сартр поставят акцент върху абсолютната свобода на човека да избира и да създава себе си чрез своите действия. За тях свободата е свързана с отговорността – ние сме „осъдени да бъдем свободни“ и носим пълна отговорност за своите избори. Други мислители обръщат внимание на социалните и икономическите условия, които могат да ограничават реалната свобода на индивида. Те подчертават, че формалната свобода не е достатъчна – необходими са и средства за нейното осъществяване.
Различни измерения на свободата
Свободата има много измерения – политическо, икономическо, лично. Политическата свобода е свързана с демокрацията и гражданските права. Икономическата свобода се отнася до свободата на пазара и правото на частна собственост. Личната свобода включва свободата на мисълта, словото, вярата. Всички те са взаимосвързани – ограничаването на една форма на свобода често води до ограничаване и на други.
Парадокси и граници на свободата
Понятието за свобода крие в себе си редица парадокси. Абсолютната свобода може да се окаже форма на робство – когато няма никакви ограничения, човек губи ориентири. Затова философите подчертават, че истинската свобода не е произвол, а включва и самоограничение. Освен това свободата на един човек не трябва да нарушава свободата на другите. Оттук произтича и необходимостта от закони и правила в обществото, които да гарантират свободата на всички.
“Философия на свободата”
Срещат се мнения, че “Философия на свободата” е една от най-най-хубавите книги, писани някога. Но повече хора твърдят, че тя е невъзможна за четене.
Ще се опитаме тук да разгледаме по-достъпно някои от основните идеи, които откриваме в нейната първа глава след поне 20 години разсъждения по темите, засегнати в нея: “Съзнателната човешка деятелност”.
Според Рудолф Щайнер ние можем да преценим дадено явление, въпрос или обстоятелство, ако го погледнем през очите на всеки един от 12-те съществуващи светогледа. В случая със свободата също имаме 12 “за” и “против”, а тук-таме в първата глава срещаме изводи, които ще ни помогнат да се доближим до истината.
Всеки от 12-те подстъпа към въпроса за свободата по-долу се разисква отново от 3 гледни точки: „За“, тоест твърдението, че човекът е свободен във всяко едно от тях. Репликите „против“ застъпват тезата, че човекът е тотално несвободен. И секцията „коментар“ търси изход от така създалия се конфликт.
0. Въпросът за човешката свобода. Общи думи
ЗА: Свобода и отговорност
Това е един от основните философски въпроси. Според моралистите човекът очевидно е свободен, иначе не би носил отговорност за действията си.
Щом носи отговорност за поведението си, значи човек е свободен да взима решения, нали така? Това, че от нашите постъпки има последствия, е доказателство за важността на тези постъпки.
Например един човек може да реши да се самоубие и близките му ще страдат заради това му действие. Това не е ли сериозно доказателство, че фаталното решение за самоубийството е било израз на 100-процентова свобода?
Моралистите казват: “Човек е свободен, затова или защото носи отговорност за действията си”.
ПРОТИВ: Природният закон и нашите грешки
Популярно виждане е и че “Битието определя съзнанието”, тоест природните закони са по-силни от тези на свободата. Човек е само част от природата.
При нужда се оправдаваме, че не е имало друг начин, освен да постъпим грешно. В затвора, както се казва, е пълно с невинни хора, убедени, че не са имали свободата да постъпят правилно, когато това се е очаквало от тях. Обстоятелствата или друг човек са ги накарали да постъпят грешно.
Любопитното е, че в този случай точно отговорността за постъпките ни е тази, която отключва мисълта, че може би невинаги сме свободни. В такива случаи (когато сме виновни), за постъпките ни винаги е отговорен някой друг. Именно това е твърдението на хората, които отричат съществуването на човешката свобода: Ние сме само част от всевластния природен закон. Как можем да носим отговорност за някакво си там убийство?
КОМЕНТАР: Най-важният въпрос възниква само при нужда
Нормалният човек приема и двете за верни и не се занимава с глупости. По-осъзнатите и мислещите разбират, че тук се крие истината за живота, Вселената, религията, науката, поведението на хората и всичко останало.
Мнозинството ще ви каже, че въпросът за човешката свобода изобщо не е интересен. Той е от тези въпроси, на които намираме (някакъв) отговор до 21-годишна възраст и после всячески избягваме да разсъждаваме по него.
Тези въпроси са запазената марка на пуберите. Какви са смисълът и целта на живота? Има ли там някъде живот след смъртта? Какво е любов? Безкраен ли е наистина Космосът? Такива неща се питаме само до едно време. За зрелите хора не е престижно да търсят отговори на тези въпроси. Който много си ги задава, със сигурност е луд. А който не си ги задава, е пораснал и вече е станал нормален. Е, не е кой знае колко щастлив от отговорите, но такъв е животът. Вие пък да не би да сте много хубави?
Тези въпроси обаче се появяват отново безмилостно пред лицето на смъртта или след голямо нещастие, при навлизането в критическата възраст, при изневяра, затвор и тъй нататък. Тогава човек забравя, че е излязъл от пубертета и че трябва да излъчва стабилност. Тогава тези въпроси стават най-важните. В такива случаи се приема, че човекът отново е достатъчно луд, за да може пак да си ги зададе.
И така да започнем от първия подстъп към свободата. Когато правиш избор просто ей така:
1. Безразличният избор
ЗА: Когато няма значение
Когато ви е все едно какво ще направите. Изборът ви е безпристрастен и не ви притискат външни обстоятелства. Също така от него не следват ужасяващи последствия.
Може да се даде пример с майката, която пита малкото си дете кой пуловер ще избере. Тя много добре знае, че то ще избере червения вместо синия, но го пита, за да му даде възможност да се почувства важно и взимащо решения. В този случай изборът на детето е безразличен, важно е само това, че ТО избира или си мисли, че избира.
Много пъти и възрастните се отдават на безразличен избор с часове, например при пазаруване, при игри на компютъра, при избор на хубава закусвалня. Способността да избираш ти дава усещането, че си по-значим. И така трябва да бъде.
ПРОТИВ: Причина и следствие
Няма вариант да се избира безпричинно и безразлично. Винаги в природата има причина и следствие. Ние невинаги осъзнаваме причините за дадено следствие, но това не означава, че те не съществуват и не му влияят. Свободата е призрак, моралът остава.
Дали ще пазаруваме в мол или на Женския пазар, е решение, което взимаме на базата на средствата, които имаме в джоба или в кредитната си карта. Дори и детето, когато избира червения или синия пуловер, оценява това според един куп фактори: Дали му боцка, дали съучениците му се подиграват и десетки други.
КОМЕНТАР: Природа или Господ?
В първия абзац: 1.1 Щайнер представя взаимно противоречащата си картина на възгледите за свободата по негово време (днес нещата са доста по-примитивни).
Единият „конфликт“ е между свободния човек и природните закони. Ако човекът, значи, е подвластен на природните закони, то той няма как да е свободен, защото действията му са предопределени от природната необходимост. Тоест той постъпва така, както повелява „битието“, оформящо съзнанието му, инстинктите му, стремежа му да създаде семейство и деца и да постигне известно благополучие, за да може да ги осигурява. Това е несвободата, която имаме, дадена от природата.
Ако ли пък приемем, че има един Бог, който ни казва как да постъпваме, напътства ни и ни предпазва от грехове, тогава отново свободата ни заминава. Значи и с Бог, и с природа, ние сме все несвободни. Това може би дава основание на някои философи да постъпят оригинално и да кажат, че свободата на човека просто не подлежи на дискусия.
Но да продължим нататък.
В Абзац 1.2 Щайнер цитира Хърбърт Спенсър и Барух Спиноза. Те също поставят под въпрос съществуването на свободата, но въвеждат други гледни точки към решаване на проблема.
2. Свобода и предпочитания
ЗА: Предпочитания за избор
Това е свобода, в която избираме безгрижно въз основа на собствените си предпочитания. Ако имаме предпочитания и те са удовлетворени, значи сме свободни. Свободни сме, когато избираме нещо, което харесваме. Не се питаме защо го харесваме. Харесваме го и точка.
ПРОТИВ: Принудата на желанието
Изборът ни е предопределен от желанието. А в желанията си ние не сме свободни, защото искаме само това, което ни трябва, което ни е необходимо. Желанието не е свобода. Необходимостта не е свобода. Нищо не можем да пожелаем ей така. В тъмната област на желанията ние не сме свободни. За това малко по-подробно ще говорим надолу.
КОМЕНТАР: Самоволното пожелаване
3. Свободната необходимост
ЗА: Свободно изразяване на човешката природа
Тази гледна точка твърди, че свободата не бива да се търси в свободно взетото решение, а в така наречената свободна необходимост. Това означава да се познаваме добре и да съществуваме и действаме единствено според изискванията на нашата “собствена” природа. Тогава ние сме свободни, дори и да постъпваме по някакъв наглед задължителен начин. Това се казва “да останем верни на собствената си природа”. Хем изглеждаме принудени да правим нещо, хем и го правим, защото така е най-добре. С чувство за добре изпълнен дълг към… себе си.
ПРОТИВ: Необходимост, породена от външни причини
Обратният възглед казва: Всичко е създадено от външни причини, за да съществува и работи по определен и правилен начин. Човешката природа е едновременно унаследена и в същото време е резултат от условията на средата. Ние се стремим към най-доброто според способностите си, убедени, че сме свободни, но човек само си мисли понякога, че когато много знае, той е и в основата на причините за собствените си действия. Уви, това невинаги е точно така.
В Абзац 1.3 Щайнер отново цитира Спиноза в знаменитото му сравнение с един хвърлен камък.
Ако този камък имаше способността да разсъждава и да възприема себе си, той сигурно щеше да си мисли, че по своя воля лети напред и нагоре. Ако ние не осъзнаваме причината, поради която вършим нещо, можем колкото си искаме да мислим, че сме свободни, и да не бъдем прави. Истината няма да е на страната ни.
В Абзац 1.4 продължава мисълта за камъка като се подчертава, че тук става дума за онази свобода, която почти всички твърдят, че притежават. Тя обаче се свежда единствено до желанието им да се нарекат свободни. Отново фактът, че не осъзнават защо вършат едно или друго, им дава основание да се чувстват свободни, но това чувство не отговаря на реалната ситуация.
Други убедителни примери от цитата са:
- с бебето, което свободно и по своя воля пие мляко;
- ядосаното момченце, което свободно взима решение да си отмъсти (и по никакъв начин не е заслепено от гнева си и принудено от несъзнаваното си да постъпи по начин, който се очаква от него).
- Дава се и примерът с пияния, който говори глупости по своя воля повече, отколкото на трезво. И по своя воля решава да „удари още едно малко“. Все примери за невероятна свобода, в обратния смисъл, за съжаление.
КОМЕНТАР: Действия, водени от вътрешната истина
Човек не просто притежава съзнание за своите действия, той също така може да бъде съзнателен и за вътрешната истина, която провокира действията му. Човешките действия не са еднакви. Има дълбока разлика между това дали осъзнавам или не осъзнавам причините за постъпките си.
Действията на учения в лабораторията или на диплома́та, участващ в сложни преговори, не са същите като тези на едно дете, което плаче да му дадат мляко. Мотивът за действие, ако е напълно познат за мен, се превръща във вътрешна истина и ме принуждава да действам по различен начин в сравнение с начина, по който природата ме кара да постъпя.
И тук се налага виждането, че в областта на силните свои желания ние може би не сме толкова свободни. Само за това, че някога сме избрали едно пред друго желание, без да знаем точно защо, или защото удобно сме забравили причините да направим конкретния избор, е невъзможно да заключим, че искайки нещо си, сме били винаги свободни. Даже е по-скоро напротив, както май ще се окаже!
В Абзац 1.5 се разкрива грешката на Спиноза.
Не всеки човек не осъзнава причините за действията си. Не всички са като дадения за пример камък. Не всички са като пияния и бебето. Някои хора правят научни открития, други вземат тежки държавнически решения, трети се жертват за напредъка на човечеството. При всички тях имаме различни степени на свобода в зависимост от степента на осъзнаване на причините и още куп други интересни фактори.
4. Поведение и характер
ЗА: Характер, свободен от външни въздействия
Ние изграждаме характера си, благодарение на поуките, които получаваме в процес на живеене, в резултат на житейския си опит. Преди да преминем към действия, ние винаги одобряваме или отхвърляме дадена идея и така постъпваме свободно, в резултат на съзнателно или несъзнателно взетото решение. Ние сме свободни от всякакви външни въздействия, защото сме умни, опитни и с балансиран характер.
ПРОТИВ: Наличие на склонности
Дори и когато се решаваме да приемем една външна идея като мотив, ние пак не го правим произволно. Дадена идея се превръща в мотив за действие в зависимост от предразположенията, дадени ни от нашия характер. А той, както знаем, е наследствен и ние сме всичко друго, но не и свободни от него. Сприхавият човек прави скандали. Биячът бие, а мекушавият отстъпва. Хазартният тип рискува. Подлецът върши подли неща. Характерът ни заробва още по рождение и ние няма как да бъдем свободни, ако постъпваме съобразно неговите диктовки или диктаторство.
КОМЕНТАР: Правете разлика между мотивите
Някои идеи се приемат отвън, след като са осветени от вътрешната истина, а други се приемат безогледно, без ясно съзнание за произхода и природата им, безкритично. Нужно е да се различават степените на влияние на характера. Ясно е, че в много случаи характерът ни пречи да бъдем свободни, но има и такива, в които влиянието му е в по-малка степен.
Ето го и самият Абзац 1.6, в който се цитира Едуард фон Хартман.
В Абзац 1.7 става ясно, че може би има грешка в това, въпросът за свободата да се поставя независимо от други въпроси, защото така отговорът винаги ще бъде противоречив, уклончив и многословен. Тогава с кой въпрос ще трябва да свържем въпроса за свободата, пита Рудолф Щайнер. (Отговорът е в края на текста.)
5. Действие и мотив
ЗА: Действие в резултат на осъзнат мотив
Абзац 1.8: Има разлика между съзнателен мотив и несъзнателен мотив. Едно действие не може да бъде свободно, ако извира от несъзнателни мотиви под формата на сляп порив, от неясна подбуда. Всяко свободно действие произтича от осъзнати мотиви.
ПРОТИВ: Трябва ли да знаем мотива?
Абзац 1.9: Прекалено дълбоко изследване се оказва, че е необходимо, преди да бъде разбрана човешката свобода.
Ние имаме нужда да попитаме защо е толкова важно да се знае този пусти мотив! Ако за всяко действие трябва толкова много да ровим, за да разберем дали мотивът му е надежден, съзнателен и т.н., ние просто няма да имаме време да действаме. Няма да имаме време, през което да сме свободни и да се наслаждаваме на чувството си за безгранична свобода! Това би ни заробило за пореден път!
КОМЕНТАР: Осъзнато действащият и вътрешната истина
Твърде малко внимание се е обръщало на това, какво означава да „познаваш“ собствените си мотиви, защото ние обикновено разделяме хората на действащи и знаещи, на „правячи“ и „умници“. И така добре ги разделяме, че понякога ни се вижда трудно да намерим нещо общо между тях. „Недей да му мислиш!“ означава „Действай!“.
Знаещият обикновено има знанието какво да прави, но не действа. Действащият може да не знае какво да прави, но въпреки това си действа както си знае. Най-ценна за нас ще бъде новата порода: Знаещият, който действа. Той действа въз основата на вътрешното знание, на истинското познание.
6. Свобода и здрав разум
ЗА: Свободен в резултат на здравия разум
Абзац 1.10: Казва се, че човек е свободен, когато действията му се контролират от здравия разум, а не от животинските му щения.
Или с други думи свободата означава да предопределиш живота и действията си съобразно интелигентно поставената цел и трезво взетото решение. Колкото по-голямо животно си, толкова си по-несвободен (обратно на общоприетата представа). Колкото си по-разумен, толкова си по-свободен. Хм.
ПРОТИВ: Рационалната необходимост
Абзац 1.11: Истинският проблем настъпва, когато се попитаме дали разумът, целта и решението упражняват същата власт над човека, както неговите животински мераци и страсти.
Ако без мое участие едно рационално решение влиза в сила и настъпва у мен със същата необходимост, както жаждата и гладът, тогава аз ще трябва да се подчиня на него. В реалността обаче гладният и жадният човек не се занимава с това да облагородява характера си и да трупа съкровища на небесата, а гледа най-вече как да се наяде. Здравият разум винаги отстъпва пред инстинктите. Моята свобода е илюзия и в този случай.
7. Свобода и желание
ЗА: Свобода е да имаш способността да действаш
Според Абзац 1.12 свободата ни не може да се открие в нашата воля.
Така се получава, защото волята е предопределена от мотивите, а мотивите произхождат от необходимостите, от това, което не ни достига или по друг начин ни заставя да правим каквото и да било.
Вместо това свободата възниква, когато имаме възможността да действаме, когато искаме и да правим каквото пожелаем. Свободата зависи от това дали можем да създадем реалните външни обстоятелства и дали имаме техническите умения успешно да се погрижим за осъществяването на една идея (представа) или действие.
ПРОТИВ: Зависими от най-силния от мотивите
Абзац 1.13: Нашите мотиви са различни по сила. Един от тях винаги е по-силен от всички останали.
Волята е несвободна, защото тя е предопределена от най-силния от мотивите, които имаме. И ако съм принуден от мотива да извърша нещо, което намирам за неразумно, аз дори трябва да бъда леко доволен, че съм неспособен да се справя със задачата. Това не е свобода. Но нека да задълбаем още малко, защото това твърдение, че се радваме на несвободата си и неспособността си да решим някой проблем, звучи абсурдно!
КОМЕНТАР: Дали решението израства от вътрешната истина?
Често пъти се радваме, изтъкваме факта, че не можем да свършим нещо. Особено в България много добре се справяме с това. Когато една задача не съответства на вътрешните ни разбирания, ние правим всичко възможно да покажем на хората, че сме неподходящи за тази работа. Това важи в случаите примерно когато мотивът е да си заработим заплатата, да дадем заявка за сериозна кариера, но в същото време правим всичко възможно да ни уволнят или да си провалим бъдещето в определена професия.
Същото се случва и когато сме наглед свободни, тоест никой не ни кара да правим нищо. Но толкова силно желаем да не се справим с някоя задача, че чувстваме облекчение, когато си намерим външна причина: пропуснати срокове, липса на пари и т.н., за да си „признаем“ пред себе си, че тя е извън нашата компетентност и че ние нямаме нито възможност, нито способности (нито впрочем желание) да се справим с нея и от друга страна целият свят услужливо ни пречи.
Въпросът, който трябва да си зададем е как възниква решението у мен. Не всички мотиви работят с неизбежна необходимост. Както видяхме, някои от тях може да бъдат пренебрегнати, дори и това да не е в наш интерес.
Един съзнателен мотив, който извира от вътрешната истина, не може да се мери изобщо по един и същи начин с мотив, който ни е налаган отвън. Когато ни карат да направим нещо, дори и срещу пари или облаги, ние се съпротивляваме до последно и се опитваме да наложим идващото отвътре като истина.
Абзац 1.14 поставя акцента върху това как точно едно решение се поражда у нас. Това в някои случаи е по-важно от въпроса мога или не мога да го изпълня. Защото ако действието не съответства на вътрешните ни убеждения, ние винаги можем да намерим доводи, че това не може да стане.
8. Свобода и безусловна воля
ЗА: Спонтанната безусловна воля
Както буйните силни коне тичат свободни по откритите поляни, така и спонтанното решение е свободно. Причината конете да бягат, без нужда да се сдържат или съобразяват, е безусловната воля. Това е абсолютното начало. Същото се случва и с хората.
ПРОТИВ: Воля, предопределена от невидими причини
Причините, които принуждават конете да правят едно или друго нещо, са вътрешни и невидими. Конят не е свободен, също както и ние не сме. Ние не можем да възприемем предопределящата поведението ни причина и затова сме склонни да вярваме, че тя не съществува. Ние отричаме това, че вътрешната ни истина може да ръководи действията ни, защото нямаме доказателства, които материализмът би определил като реални. Тя не може да се види, нито да се пипне, следователно не съществува.
КОМЕНТАР: И все пак съзнателни мотиви съществуват!
Абзац 1.15: Ние сме съзнателни за вътрешната истина повече, отколкото си мислим.
Във всеки случай възприемаме вътрешната истина като нещо много по-реално от външните принуди, защото тя се намира в същността на нашето живеене. Тук отново се пропуска фактът, че човек може да има съзнание за причините. Често (при хората, не при конете) между нас и делата ни съществуват съзнателни мотиви. Така че степента ни на свобода и тук може да бъде различна, да има различни степени.
9. Свобода и собствена причина
ЗА: Когато знаем причината за действията си
Дотук разглеждахме мненията на философи, които отричат свободата, без изобщо да подозират какво е свобода. Това се казва в Абзац 1.16.
Да поговорим за определените от нас причини, тоест за случаите, в които взимаме решение при ясни външни причини това да стане за нас задължително. Очевидно едно действие няма как да бъде свободно, ако то не е обусловено от чисто разбиране на съкровените причини, които го пораждат. Свободни сме само когато знаем причините и това е истината.
ПРОТИВ: Какво значи да знаеш?
Абзац 1.17: Едно действие наистина е свободно, когато знаем причините, но какво реално означава да знаем?
За да разберем значението на това понятие, е нужно да разузнаем какво точно се случва в мисловната дейност на мозъка. Тогава ние ще се запитаме „Какво означава да мислиш?“ и „Какъв е произходът на мислите?“.
Коментар: Господари на самите себе си
Окей, какво означава да знаеш? Има разлика между външната и вътрешната истина. Външната истина идва отвън, а вътрешната се появява вътре в самия човек. Когато ние взимаме решение да действаме напълно на своя глава в резултат от мисловен процес, представата за нашето действие живее у нас като вътрешна истина.
Когато вътрешната истина е източникът на действието, принудата изчезва и ние сами себе си принуждаваме. Ние сами на себе си ставаме господар и ръководим поведението си. Когато знаеш защо постъпваш така или иначе, ти добиваш съзнание за собствената си свобода.
10. Свобода от сърцето
ЗА: Движеща сила от сърцето
Абзац 1.18: Свободата е нещо повече от абстрактни преценки, продиктувани от спокойните размишления на разума.
Любовта, състраданието и патриотизмът са движещи сили за знаменити дела, които не могат да бъдат обяснени чрез студени интелектуални концепти. За едно действие, ако искаш да бъдеш истински човек, е нужно преобладаваща сърдечна чувствителност.
ПРОТИВ: Пътят към сърцето минава през главата
Наистина всяко действие има сърдечен елемент в мотивацията си. Но сърцето и чувствителността не създават мотивите. Мотивите са възникнали още преди да се обърнем вътрешно към сърдечната си област. Състраданието възниква в дадено сърце след мисълта за човека, който предизвиква състраданието. То първо се появява в главата и после слиза в сърцето.
КОМЕНТАР: Главата и сърцето работят заедно
В момента, в който поведението ни се издигне над удовлетворяването на чисто животинските ни желания, нашите мотиви винаги се оформят от мислите. Когато тези мисли извират от сърцевината на нашата природа, те се формират от чувството ни за вътрешна истина. Сърцето и главата работят заедно.
11. Свобода и любов
ЗА: Действие от любов
Ние сме свободни, когато действията ни са израз на любов, към която се стремим. Тогава ние действаме от любов. Не сме принудени от нищо, това е любов и тя ни прави свободни.
ПРОТИВ: Идеализиране на любимия
Тук отново трябва да се посочи, че пътят на любовта минава през главата. Когато любовта не е просто израз на сексуален копнеж, тя зависи от мислите, които си формираме по адрес на възлюбения. Колкото по-идеални са тези мисли, толкова по-бляскава и заслепяваща е любовта. Мисълта е бащата или майката на чувството. Тя е, която ни прави щастливи, докато трептим в любовен копнеж по някого.
12. Да виждаме доброто
ЗА: Сляпа ли е любовта?
Казано е, че любовта е сляпа и ни прави слепи за недостатъците на любимия човек. Но ние можем да го преобърнем като твърдение и да кажем нещо по-интересно. Любовта всъщност ни отваря очите за възхитителните качества, които притежава възлюбеното същество. Ние сме били слепи, преди да се влюбим!
И много хора са слепи в момента, защото преминават покрай тези качества, без да ги забележат. Без дори да разберат причината ние да прозрем кое е хубавото и истинското. Те проявяват лош вкус и неразбиране и ни наричат нас слепи! Но когато човек успее да види тези качества, тогава любовта се събужда в сърцето му и той проглежда!
ПРОТИВ: Ние виждаме само каквото ни се иска!
Причината да виждаме кое е добро за нас е в това, че ние оформяме особена картина (образ) при възприемането на човека срещу нас. Ние малко или много си съчиняваме този образ на любимия. Виждаме у него това, което бихме искали да бъдем ние самите. Тази картина или образ включва добрите качества, на които самите ние държим. По тази причина те не биват забелязвани от другите. Другите хора не изпитват любов към нашето възлюбено същество, защото тяхната картина на възприятието не включва хубавите качества, които ни трябват на нас.
КОМЕНТАР: Какъв е произходът на нашите мисли?
Абзац 1.19: От каквато и гледна точка да подходим към въпроса за свободата, едно нещо става все повече и повече ясно.
Мотивите, които насочват човешкото действие, се формират от мислите. Затова преди да можем да отговорим на който и да бил въпрос във връзка с това, дали сме свободни, самопринудени или не, ние трябва да проучим произхода на мислите. Дали те не възникват като външна истина, дадена ни от „битието“? Или пък като вътрешна истина, която изниква от най-дълбоката сърцевина на нашето същество? Това и ще бъде посоката на по-следващите ни разсъждения. (To be continued!)
Източници:
- Рудолф Щайнер. GA-4. Философия на свободата. Гл. 1. Превод: Борис Парашкевов
- Wise Cosmos, Brian Gray. Philosophy of Freedom.
- Tom Last. Steps To Freedom;
Какво е свобода? Свобода е да можеш да избираш дали да постъпиш правилно или не и да постъпиш правилно, така че да увеличиш хармонията в света. Ако избереш да постъпиш неправилно и да навредиш, тогава това не е свобода, защото си носиш последствията и ставаш роб на грешното си решение.