Най-добрите текстове тип „Моите съболезнования“ за починал човек. Как се пише изказване на съболезнования и как се отговаря. Картички и траурни съболезнования на цялото семейство за починал баща, починала майка и починало дете.
Изказването на съболезнования е традиция, чието начало се губи в зората на човечеството. Общността винаги е изказвала подкрепа и съпричастност с болката на своите членове, които са претърпели лична загуба.
В момент на скръб трудно се намират думи. Често изказващите съболезнования също жалеят за починалия човек, също изпитват силни емоции и скръб. В такава ситуация думите изглеждат бледи, слаби, недостатъчни. Успяваме да кажем само „моите съболезнования“, макар вътре в нас да бушува буря от чувства.
Как да постъпя, ако не успявам да се изкажа?
Голямата мъка от смъртта не търпи фалшиви думи. За предпочитане е да замълчим, да дарим скърбящите с тихо присъствие, нежно доковане, искрена прегръдка.
По-адекватният вариант е да кажем добри думи за починалия човек. Казаното при смъртта, в деня на погребението и на помените се цени от жалеещите. Те ще го запомнят за цял живот.
Близките ще запомнят още по-добре погрешните изказвания, изпуснатите думи, така че да внимаваме!
Как да говорим за покойника | |
---|---|
Правило | Указание |
Казваме само хубави неща | Забравяме за обиди, неразбирателства, кавги, за недостатъците на покойника и за негативните моменти между нас, те никога повече няма да се споменават – нито на погребението, нито на помените |
Споделяме конкретни случки | Конкретиката ни помага да избегнем шаблонните изказвания. По-добре да споделим колко ценен е бил покойния за нас, как ни е въздействал, как ни е помагал, подкрепял и т.н. |
Не говорим за начина на смъртта | Подробностите за предсмъртните дни на покойния и неговите преживявания оказват тежко впечатление на присъстващите. Освен това те са интимна подробност, която не е предназначена за странични уши |
Да сме кратки, но не лаконични | Доброто изказване се състои от 3 – 4 изречения. Да го помислим предварително |
Как да завършим изказването | Завършваме с добри пожелания за задгробния път на покойния: „вечна му памет“, „да му е светло“, „мир и покой“; „лека му пръст“ е неуместен шаблон, нека го избягваме |
Текст за изказване на съболезнования
Първият контакт с близките на покойника е в момент, наситен с тежки чувства. Хората са потънали в скръб и нямат свободно съзнание да чуят какво им се говори. В такъв момент нека проявим съпричастност. Да заявим, че изпитваме същите чувства и да покажем, че стоим до жалеещите в тяхната скръб. Ето примерен текст за съболезнования преди погребението.
С болка научих за отпътуването на… (името на покойника). Това е тежка загуба за всички, които го познавахме, ценяхме и обичахме. Потресен съм и скърбя заедно с вас. Не мога да повярвам, че… (името) вече няма да бъде сред нас и повече няма да ни дарява своята доброта (мъдрост, жизненост и др. според качествата на човека). Приемете моите съболезнования. От цялото си сърце желая душата му да намери покой (за вярващите: душата му да намери убежище при Бога).
В този момент е важно да предложим помощ на родствениците на покойника – това е безценно в дните между смъртта и погребението. Възможно е семейството да няма нужда от помощ за уреждане на погребението, за документи, транспорт и др. подробности, но нека чуе и усети подкрепата на околните.
Съдържание:
Искам да знаете, че в този труден момент не сте сами. Искрено предлагам своята помощ за достойното изпращане на нашия приятел / колега / роственик. Моля, обръщайте се към мен при нужда. Ще ви съдействам, с каквото мога и с всички сили.
Това са подходящи думи за времето преди погребението. За погребението ни трябва друг тип изказване, в което фокусът се пренася върху душата, характера и житейския път на покойника.
ВАЖНО: Вижте мнения и идеи за изказване на съболезнования, оставете и своите препоръки или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари за искрени траурни декларации!
Поднасяне на „Моите съболезнования“ за починал човек
Въпреки че вече сме изразили съболезнования, на погребението ще направим това отново. Уместно е да се направи по-подробно изказване. И обратното – неприлично е да кажем само „моите съболезнования“, сякаш покойникът не е оставил следа.
Приемете моите искрени съболезнования. Той беше прекрасен човек. Отиде си твърде рано (ако е възрастен: отпътуването винаги е прекалено рано). Искаше ми се да бъде сред нас още много години. За мен беше чест да го познавам и да общувам с него. Той винаги ме даряваше с доброто си отношение.
Тази част на изказването се персонализира според характера и съвместните преживявания с покойника приживе. Нека припомним най-хубавите качества на покойника. Да изтъкнем, че е помагал, че е подкрепял. Или че е ободрявал околните с несломимия си дух. Разкажете нещо лично в 2 – 3 изречения, за да покажете, че не говорите с шаблони, а искрено чувствате загубата на човека.
Винаги ще го помня като добър, умен, търпелив, смел, весел… (според личните качества на покойния) човек. Вашата загуба е прекалено голяма. Скърбя с вас и споделям тежките ви чувства.
Завършекът на съболезнованията може да звучи така.
Светла памет на този хубав човек. Той винаги ще живее в спомените ми.
Ако семейството и поднасящия съболезнования са вярващи, добре е да се завърши така.
… (името) е в моите молитви. Моля се на Господ да го приеме до себе си и да му дари покой. Моля се и за вас, неговите близки, да понесете страданията от загубата и да преминете през тази тежка мъка.
Вечна му памет!
Ако семейството не е религиозно, достатъчно е да кажете:
Дръжте се. Вие сте в моите мисли. Представям си колко ви е тежко сега. Ще ви подкрепям и в бъдеще. От каквото и да се нуждаете, моля, обръщайте се към мен.
Вижте и ТОВА: За какво се пие Лецитин? Мнения за най-добрия за отслабване. Противопоказания на соев лецитин.
„Моите съболезнования“ за починал баща на цялото семейство
Използвайте матрицата на изказването по-горе. Нататък ще предлагаме варианти само за персонализираната централна част на съболезнователното слово.
Вие загубихте не само баща. Вие загубихте стожера на семейството, вашата опора и подкрепа винаги и във всички случаи. Аз зная колко много ви обичаше и как даваше цялото си сърце за вас. Сигурен съм, че той (името) ще продължи да ви подкрепя от Небето, да ви наблюдава и да ви помага, както и с каквото може. Безплътно ще продължи да бъде с вас. Неговата душа ви принадлежеше и това няма да се промени.
Вариант за хора, които не вярват във вечния живот на душата
Вашият баща беше силна личност, качествен човек и приятел. Той остави неизличими следи в живота на всички, които го познаваха и имаха допир с него. Съжалявам за загубата ви, тя е огромна и неизличима. Винаги ще го помним с добро, защото той остави само добрини след себе си.
При поднасянето на първи съболезнования преди погребението (може би по телефона), непременно попитайте за другите членове на семейството и изразете подкрепата си към тях. Например:
Здравей, днес научих, че баща ти си е заминал. Изпитах силна болка, приеми моите съболезнования. Ти как си? Как са майка ти, брат ти? Държат ли се? Моля те, предай им, че съм готов да помогна, за каквото и да е. Ако имате нужда, моля обръщайте се към мен. Благодаря ти, че поговори с мен. Вечна памет на покойния!
Съболезнования за приятел
Загубата на приятел ни превръща в жалеещи. Ние също страдаме за неговата кончина. Уместно е да изразим чувствата си и да споделим страданието на неговото семейство.
При поднасяне на съболезнования можем да използваме следните опори.
Да проявим дълбоко уважение към човека и приятеля:
Той (името) беше истински приятел, човек с главна буква. Неговите таланти, доброта, честност и способност да помага в трудна минута ме вдъхновяваха. Загубата на такъв приятел е огромна, неизразима. Моят живот никога няма да е същият. Душата ми скърби, заедно с вас.
Припомняне на приятелството:
Ние с… (името) преживяхме много заедно. Той беше не само мой приятел, но и част от живота ми. С него минах през най-важните моменти от младостта и зрелостта си. Той бе до моето рамо и аз бях до неговото. Той беше повече от приятел, той беше в сърцето ми. Не съм се замислял, че мога да го загубя. И сега, когато това се случи, душата ми остава пуста. Но паметта за него ще остане в сърцето ми, докато съм жив.
Да изкажем съчувствие към близките:
Нямам думи да изразя скръбта си от загубата на вашия син (баща, брат, сестра и т.н.) и мой дългогодишен приятел. Зная, че ви е безкрайно тежко. Изпитвам болка в сърцето си и за вас. Представям си колко труден ще е животът без стойностен човек в него.
Припомняне на съвместни преживявания:
Винаги ще помня всички луди моменти, които преживяхме заедно. Ще помня трудностите, през които минахме. Веселбите и скърбите. Между нас като приятели имаше всичко. Но той винаги запазваше усмивката си и своя бодър и несломим дух. Винаги имаше топла дума за приятеля. Това ми даваше радост и утеха в трудни моменти. Ще ми е трудно да живея без своя приятел. Разбирам напълно вашата мъка и ви поднасям моите съболезнования.
Изказване на съболезнования на английски
Думи на утеха:
Вярвайте, че той / тя винаги ще бъде с мен в моето сърце, в моите мисли и спомени. Той / тя остави дълбоки следи, които нищо не може да заличи. Дръжте се и нека любовта и паметта за него / нея ви помогнат да преодолеете този тежък момент.
Предложение за помощ:
Надявам се отново да се срещнем и да имаме възможност да поговорим за… (името на покойника). Имаме толкова спомени за споделяне. Предлагам ви помощта си. При нужда, не се притеснявайте да се обърнете към мен по всяко време. Ще се справим с болката заедно.
Думи за наследството на приятеля:
Той (името) остави удивително наследство – доброта, грижа, приятелство. Той / тя повлия на толкова много хора. Показа ни как да бъде човеци. Остави светли следи, които няма да се заличат. Беше в този свят и остави своя отпечатък. Няма да го забравя, това е невъзможно. Ще живее в моето сърце, мисли и душа.
Обещание да пазим паметта му:
Обещавам да запазя всеки наш спомен, всеки урок, който ми даде, всеки момент на радост и смях, който споделихме в живота си. Неговото приятелство е безценен дар за мен. Приятелят ми си отиде, но приятелството му остана. Ще го пазя в сърцето си, докато аз съм жив.
Думи за вечния живот:
Смъртта може да отнеме човека от нашия свят, но е безсилна да отнеме неговата любов и приятелство. Връзката, която имаше между нас, няма прекъсне никога. Той / тя винаги ще е част от моя живот. Ще бъде част от вашата история и вашите настоящи мисли и чувства. Дръжте се за тази връзка.
Пожелание за душевен покой:
В тези траурни дни ви пожелавам от душа покой и утеха. Ще я намерите в своята любов към… (името на покойния) и в любовта на живите, които ви обкръжават. Ще я намерите в добрите спомени и в осъзнаването на факта, че той / тя се докосна до толкова много сърца. Нека тази любов ви държи и ви дава сили да продължите.
Значение на думата съболезнования
Коренът на думата е „болка“. Означава, че споделяме чуждата болка. И ние я изпитваме, разбираме, излъчваме. Съболезнованието е начин да изразим съчувствие към страдащия човек и да му покажем, че не е сам в своята мъка.
Употребата на думата се е ограничила в тесни граници. Днес тя се отнася единствено до смъртта. Може да се използва иронично, когато искаме да кажем, че даден проблем е преувеличен до такава важност, каквато е смъртта.
Погледнете и ТУК: Класация за най-добрия берберин: Откъде да купим чист и качествен берберин? Отзиви.
Искрени съболезнования за починала майка
Загубата на майка предизвиква тежки, дълбоки чувства и емоции. И най-прочувствените думи звучат уместно. Не се безпокойте да използвате силни думи, да покажете съпричастност и разбиране. Не е лесно да се загуби майка, това е вододел в живота. Кажете на скърбящите й деца, че тя винаги ще бъде с тях, ще ги обича и подкрепя.
Как да изразим съболезнования
При неформални отношения съболезнованията се изразяват в устна форма. В определени ситуации е по-уместно това да стане писмено.
Писмени съболезнования изпращаме при загубата на обществени, политически, културни фигури. Писмената форма е уместна, когато няма лична връзка с покойника, но той е бил позната и уважавана личност. Също така писмени съболезнования се поднасят от името на институции и организации.
Източници и още информация: 40 дни от смъртта. Помен. Какво се прави? Кога се ходи на гробищата; * Да сънуваш починал преди 40 дни
„Моите съболезнования“ за починало дете
Най-тежката болка е смъртта на дете. При загубата на млад живот думите бледнеят. Не е възможно да се съчини изказване, което да отразява понесената загуба. Когато поднасяте съболезнования за дете, акцентирайте върху нежността и искреността на говорене, върху жестовете на подкрепа и топлата съчувствена прегръдка.
Съвет: не говорете за загубата като за нещо окончателно и безвъзвратно. Според разбиранията на семейството може да изразите увереност, че детенцето се е пренесло в Светлината, превърнало се е в ангелче или се е присъединило към своите предци. Ако близките му вярват в прераждането, застанете на тази идея в изказването си, дори да не вярвате в нея.
Още нещо интересно ТУК: Коластра Аквасорс: Мнения за коластра за деца Колактив 3 и другите, вкл. биволска коластра.